BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?
BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Evlilik birliği ortak hayatı sürdüremeyecek derecede temelinden sarsılmış ise ve tarafların biraraya gelme ihtimalinin bulunmaması durumunda eşlerden biri boşanmak için başvuru yapar. Dava açan eş bir dilekçe ve davada kendisine delil oluşturabilecek ekleri ile birlikte boşanma davası açtığı mahkemeye tüm belgelerini sunar. Boşanma dava dilekçesinde tüm delillerin bildirilmesi zorunludur.

BOŞANMA DAVASI NEREDE AÇILIR?

Türk Medeni Kanunu 168. maddesinde belirtildiği üzere boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri yada boşanma davasının açılmasından önce son defa altı aydır birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Eğer dava açılan yerde Aile mahkemesi yoksa oradaki Asliye Hukuk Mahkemesi aile mahkemesi sıfatı ile davaya bakacaktır.


BOŞANMA DAVASINDA AVUKAT GEREKLİ MİDİR?

Boşanmak isteyen vatandaşlar kanunen sahip oldukları hakları bilmemekte ve dava açmaktadırlar. Bu durum hak kayıpları ve mağduriyete sebep olmaktadır. Boşanma davası açarken dikkat edilmesi gerekenler dayandığımız boşanma sebebi boşanma dava dilekçesi ve boşanma davasında delillerimizdir. Tüm bu hususlar tarafları bir adım öne taşıyarak davanın seyrini değiştirmekte ve hakimin kanaatini etkilemektedir. Ancak boşanma davalarının avukat olmadan takibi oldukça zordur. Silivri hukuk bürosu olarak konumlanan avukatlık ofisimizde boşanma davaları konusunda hizmet vermekteyiz. Dava takibi ve bilgi almak için AKYILDIZ HUKUK BÜROSU AVUKAT ESRA AKYILDIZ YAŞAR ile bağlantıya geçebilirsiniz.


35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör